epuap

ePUAP – Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

Czym jest ePUAP?
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, ePUAP jest to polska platforma teleinformatyczna, która pełni funkcję komunikatora między obywatelami a jednostkami administracji publicznej(jednostkami samorządowymi i centralnymi – w tym ich urzędy gminne) oraz instytucjami publicznymi. Od 1 maja 2008r. organy władzy publicznej zobligowane są do przyjmowania dokumentów w postaci elektronicznej.
ePUAP powstał po to by usprawnić komunikację między wyżej wymienionymi jednostkami za pomocą Internetu. Wszyscy obywatele mają możliwość załatwienia różnych spraw nie wychodząc nawet z domu. Każdy urząd udostępnia pule usług, które zainteresowany może załatwić przez Internet np. odbieranie i wysyłanie urzędowych korespondencji, przesyłanie pism, przesyłanie deklaracji do ZU, sprawdzanie na bieżąco statusu spraw i wniosków. Oferty w różnych urzędach mogą się od siebie trochę różnić. Chcąc sprawdzić dostępność spraw na stronie urzędu wystarczy kliknąć w zakładkę “ KATALOG SPRAW”.
ePUAP-WKP (Plan Informatyzacji Państwa) to projekt dzięki któremu powstała owa platforma. Usługodawcami są jednostki administracji publicznej oraz instytucje publiczne. Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej daje do dyspozycji usługodawcom infrastrukturę technologiczną do świadczenia usług usługobiorcom.
ePUAP oferuje także Profil Zaufany, który pozwala na składanie pism elektronicznych ze skutkiem prawnym bez potrzeby wykorzystania podpisu kwalifikowanego oraz oparty na SAML mechanizmie pojedynczego logowania, który umożliwia stosowanie tego samego konta ePUAP do logowania się na stronach różnych usługodawców.
KTO MOŻE KORZYSTAĆ Z ePUAP?
Z platformy może korzystać każdy, kto posiada numer PESEL, ma konto na ePUAP oraz jest w stanie potwierdzić swoją tożsamość przez Internet.

JAK ZAŁOŻYĆ PROFIL ePUAP?
Jest to niesamowicie proste. Jedną z możliwości jest założenie Profilu Zaufanego, który jest bezpłatny i tworzy się go w prosty sposób i szybki dzięki Internetowi, a następnie wystarczy zweryfikować swoje dane w dowolnym urzędzie albo poprzez internetowe konto bankowe. Drugim sposobem na dostanie się do systemu jest posiadanie płatnego certyfikatu kwalifikowanego.
CO TO JEST CERTYFIKAT KWALIFIKOWANY?
Certyfikat kwalifikowany(bezpieczny podpis elektroniczny kwalifikowany) to płatny certyfikat, dzięki któremu mamy możliwość posługiwania się podpisem elektronicznym. Certyfikat spełnia wymogi ustawy o podpisie elektronicznym oraz dysponuje statusem zaufanego na skalę globalną czyli również za granicą.
Aby zacząć posługiwać się tym rodzajem podpisu elektronicznego wystarczy zakupić odpowiedni zestaw w kwalifikowanym centrum kwalifikacji. Karta kryptograficzna zawarta w zestawie stanowi bezpieczne urządzenie do podpisywania dokumentów elektronicznych.
JAK KORZYSTAĆ Z ePUAP?:
Wystarczy zalogować się na swój profil w Internecie, wybrać usługę z katalogu, którą jesteśmy aktualnie zainteresowani i wypełnić odpowiednie wnioski. Wypełniony wniosek trzeba podpisać elektronicznym podpisem i wysłać.
CO TO JEST UPO:
UPO to gwarancja bezpieczeństwa na eUPAP. Dzięki UPO czyli urzędowemu poświadczeniu nadania lub odbioru, które otrzymamy na poczcie nie musimy się martwić o naszą przesyłkę.
GŁÓWNE ZALETY ePUAP:
Nie masz czasu na kolejki w urzędzie? Profil na ePUAP gwarantuje brak kolejek i straty czasu. Załóż konto a przekonasz się jak szybko urzędowe sprawy stają się przyjemniejsze i już nie stanowią wyzwania. Teraz to tylko formalność.